Призма

Проект за истражувачко новинарство и соработка помеѓу медиумите и граѓанскиот сектор ● Програма на УСАИД за зајакнување на независните медиуми во Македонија

Ова е архивска страница на која се архивирани содржините до 17.08.2016 година.
Призма има нова страница која е достапна на следната адреса prizma.mk
 

Најнови настани

. четврток, 30.04.2015 @ 18:18

.

.

ТВ 24 вести понеделник, 06.04.2015 (21:00-23:00)

[ТВ Дебата] „Отворено“: Почитување на човековите права во Македонија

ТВ Дебатите се проект на Националниот демократски институт во соработка со 24 Вести, Томато Продукција и Младински образовен форум.

ЕУ Инфоцентар, Скопје вторник, 31.03.2015 (14:00-16:00)

Презентација на извештајот за овозможувачката околина за развој на граѓанското општество 2014

Македонскиот центар за меѓународна соработка (МЦМС) кани на презентација на Извештајот за овозможувачката околина за развој на граѓанското општество 2014.

ГЕМ клуб, Скопје вторник, 31.03.2015 (11:00-13:00)

Дебата: Манипулации и кршење на гласачкото право

Цивил ќе ги презентира резултатите од најновото истражување за манипулациите и кршењето на гласачкото право во 2013 и 2014 година

Библиотека „Браќа Миладинови“, Скопје петок, 27.03.2015 (11:00-14:00)

Младински отворен ден на Националниот младински совет на Македонија

НМСМ ги повика сите младински организации да ја претстават својата работа и своите идеи, како пред присутните млади така и пред младинските организации кои ќе учествуваат на Младинскиот отворен ден

Кафе бар Цреша, Скопје петок, 13.03.2015 (18:00-21:00)

Open Data meetup #2

Поканети се сите кои ги интересираат отворените податоци, сакаат да споделат искуство или приказна или да дознаат нечија друга.

ЕУ инфоцентар, Скопје петок (13.03.2015) - сабота (14.03.2015) (09:30-17:30)

Меѓународна археолошка конференција посветена на праисторијата

Идејата на конференцијата „Населби, култура и динамика на популациите во Балканската прaисторија” е подигнување на рејтингот и угледот на археологијата во Македонија како наука

Хотел Холидеј ин, Скопје понеделник, 09.03.2015 (10:00-17:00)

Национална конференција по повод меѓународниот ден за правата на жените

Целта на конференцијата организирана од „Реактор“ е да овозможи дискусија меѓу сите релевантни засегнати страни за клучните теми како што се политичкото претставување, економско зајакнување и ефикасноста на воспоставените механизми за родова еднаквост во земјата.

Кинотека на Македонија, Скопје недела, 08.03.2015 (20:00-22:00)

Шесто издание на Вечерите на женски права

Проекција на документарниот филм „Среќни засекогаш“ и тематска дискусија по проекцијата: „Вечна љубов – мит или реалност“

Кино Фросина и други локации низ Скопје недела, 08.03.2015 (15:00-23:59)

Прво па женско #тројката

Програма за третото издание на настанот Прво па женско, организиран од Tiit Inc.

Кинотека на Македонија, Скопје сабота, 07.03.2015 (20:00-23:00)

Шесто издание на Вечерите на женски права

Проекција на документарниот филм „Маската во која живееш" и дискусија на тема „Мажите и Балканот“
Кино Фросина, Скопје сабота, 07.03.2015 (15:00-23:59)

Прво па женско #тројката

Програма за третото издание на настанот Прво па женско, организиран од Tiit Inc.

Кино Милениум, Скопје петок, 06.03.2015 (20:00-23:00)

Шесто издание на Вечерите на женски права

Проекција на документарниот филм „Кисмет“ и дискусија по проекцијата

Кино Фросина, Скопје петок, 06.03.2015 (15:00-23:00)

Прво па женско #тројката

Програма за третото издание на настанот Прво па женско, организиран од Tiit Inc.
Плоштад Македонија, Скопје среда, 25.02.2015 (17:30-21:30)

Критична маса #34: Човек на точак, не точак на човек!

„На точак“ потсетуваат дека возењето велосипед не е само спорт, туку е и транспорт

< октомври 2016. >
сречетпетсабнедпонвто
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31