Призма

Проект за истражувачко новинарство и соработка помеѓу медиумите и граѓанскиот сектор ● Програма на УСАИД за зајакнување на независните медиуми во Македонија

Ова е архивска страница на која се архивирани содржините до 17.08.2016 година.
Призма има нова страница која е достапна на следната адреса prizma.mk
 

Анализи

3 август 2016

Сѐ што сте сакале да знаете за еврообврзницата, а не сте имале храброст да прашате

Ида Протугер Вељковиќ

Откако пред неколку дена легнаа 450 милиони евра на трезорската сметка на буџетот, јавноста, растргната во за и против дебатата за еврообврзницата веќе е пред свршен чин. Власта ги задолжи граѓаните за вкупнo 630 милиони евра со камати што ќе треба да им се вратат на кредиторите за седум години

28 јули 2016

Спорната лустрација се соочува со фијаско

Синиша Јаков Марушиќ БИРН

Фарсичен крај на, во голема мера, контроверзниот процес на именување и санкционирање на поранешните соработници на тајната полиција во Македонија, откако Управниот суд почна едно по едно да ги поништува решенија на Комисијата за лустрација.

26 јули 2016

Нови 80 милиони евра за менување на Скопје

Тамара Чаусидис БИРН

Иронична случајност – „Скопје 2014“, термин со кој го именуваме потфатот за менување на изгледот и идентитетот на градот, една година по објавувањето на базата на податоци на БИРН порасна точно толку колку што првично беше најавено дека ќе чини целиот проект – 80 милиони евра.

21 јули 2016

Пучот го откри тивкиот идеолошки судир меѓу македонските Турци

Владо Апостолов Призма

Во Македонија нема заколнати ердоганисти и ѓуленисти, ама настаните што следеа по неуспешниот обид за пуч, открија дека и во државава има идеолошки разидувања на линија на судирот меѓу турскиот претседател и верскиот лидер со живеалиште во САД.

11 јули 2016

Сребреница: 637 години затвор и три казни доживотен затвор

Џана Брканиќ Балканска транзициска правда

Судот на Босна и Херцеговина и Хашкиот трибунал, за геноцид и злосторства извршени пред 21 години врз Бошњаците од Сребреница, осудиja 38 лица, на вкупно 637 години затвор, а изрекоа и три казни доживотен затвор

2 мај 2016

Помилувањата на Иванов се поклопуваат со кривичните пријави на СДСМ

Мери Јордановска и Владо Апостолов Призма

Извори за БИРН тврдат дека кога претседателот ги носел одлуките за аболиција, првично се раководел од поднесените кривични пријави на опозицијата, а за да го стори тоа, морал да има пристап до предметите во Јавното обвинителство со кое раководи Марко Зврлевски, како и соработка со Кривичниот суд.

1 април 2016

Буџетарите препуштени на изборниот терор

Владо Апостолов Призма

Договорот од Пржино не нуди конкретна и ефективна заштита на административците од изборни притисоци, a законското оценување на службениците се доживува како дополнителна закана. Единствено работата на СЈО, може ефективно и превентивно да влијае врз шефовите да се воздржат од притисоци.

21 март 2016

Што купи ВМРО-ДПМНЕ во Вашингтон?

Курт Басуенер и Тоби Вогел Balkan Insight Сараево и Брисел

Македонската владеjачка партија се чини дека е упорна во намерата да обезбеди американска поддршка во својот конфликт со опозицијата, инвестирајќи во активности за лобирање. Дали неодамнешното благонаклоно известување во Вашингтон е доказ дека таа стратегија се исплаќа?

16 март 2016

МАНУ престана да одбројува, но јавниот долг не престанува да расте

Александар Јанев

Јавниот долг е на чекор да направи престап на црвената линија од 50% од бруто домашниот производ (БДП) што ја исцрта Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) во својот последен извештај. Бројчаникот на МАНУ го снема, но Фискалната стратегија на властите открива дека за две години ќе се задолжат за уште 2 милијарди евра, а јавниот долг ќе достигне до 52,4% од БДП.

14 март 2016

Во Македонија нема деца, сите се гласачи

Мери Јордановска Призма

Непосредно пред затворањето на веб-страницата на ДИК за пријавување нерегуларности, БИРН направи споредба меѓу податоците од Избирачкиот список и од Државниот завод за статистика, преку која се доаѓа до апсурдни податоци. Според нив, произлегува дека во Македонија нема деца под 6 годишна возраст, а во Охрид, Пласница, Ново село и други општини, има повеќе гласачи од жители.

19 февруари 2016

„Титаник“ кружи околу локалните избори во Струмица

Владо Апостолов Призма

Oд луѓе вклучени во истрагата БИРН дознава дека специјалните обвинители се интересирале за акцијата со која структури на ВМРО-ДПМНЕ наводно ја оспориле победата на Зоран Заев во првиот круг на локалните избори во Струмица, иако тоа не им успеало целосно.

18 февруари 2016

Државната служба се полни преку привремени вработувања

Ивана Костовска Призма

Годинава, според буџетот, ќе се потрошат 1,68 милиони евра за привремени вработувања. Само од јануари се распишани над 25 тендери. Брисел забележува за „наменски, политички и арбитрарни вработувања“.

2 февруари 2016
/мк/file/show/Images/Текстови/0915/begalci.jpg

Западната поддршка на Груевски се билда околу бегалците

Владо Апостолов Призма

Дел од медиумите зачестено пренесуваат текстови на американски аналитичари, кои пишуваат дека македонската криза треба брзо да заврши и тоа со триумф на Груевски, аргументирајќи дека е потребна стабилна влада која ќе се справи со новиот бран на бегалци.
Од друга страна, пак, еврокомесарот Јоханес Хан беше првиот што ги воведе во контекст бегалската и политичката криза во Македонија.

28 јануари 2016

Најмалку 40 македонски граѓани дневно се иселуваат во ЕУ

Ивана Костовска Призма

Во периодот од 2010-2013 година, само во земјите на ЕУ од Македонија се „испразнил“ еден град поголем од Тетово: вкупно 58.713 граѓани добиле прва дозвола за престој или државјанство. Бројот на иселени лица е повисок од официјалната статистика што МВР ја испраќа до ДИК.

19 јануари 2016

Груевски - Автократот од наше маало

Владо Апостолов Призма

Нема веќе дилеми, Никола Груевски од синоќа е само партиски лидер. Уверен е дека со фанфари ќе се врати во барокниот дворец и кристално јасно е дека сите карти ги фрлил на избори на кои ќе ја престигне Катица Јанева. Договорот од Пржино ќе одбележи декада од неговото владеење, точка од која многу појасно се гледаат неговите политики.

Бидете во контакт

 

Реклама